PODAJ „CEGŁĘ”

To już 20. jubileuszowa edycja Święta Wolnych Książek!

13 czerwca 2023 roku dołączamy do ogólnopolskiego święta, a wraz z nim do akcji BOOKCROSSING. To wspaniałe zjawisko, jednoczące miłośników czytania. Dość niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.

Rozmowa w Radio Victoria Między Łodzią a Warszawą: BOOKCROSSING 2023

Klaudia Appel w Radio Victoria Między Łodzią a Warszawą, maj 2023

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg – bez ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. Można zostawić gdzieś książkę fizycznie, ale można też zarejestrować ją na stronie bookcrossing.pl i wpisać do bazy. Publikacja uzyska unikalny numer, który ułatwi identyfikację i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. W ten prosty sposób możemy odkrywać, że nasza książka opuściła miasto, województwo i być może wybyła za granicę.

Podobnie jak w ubiegłym roku Centrum Kultury w Żyrardowie organizuje wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród Czytelników. WIELKA „WYMIENIALNIA” KSIĄŻEK odbędzie się 13 czerwca między godz. 16:00 a 21:00 w Resursie. Każdy będzie mógł przynieść te pozycje, którymi chciałby się podzielić z innymi – zostawić lub wymienić. Tym sposobem dokładamy swoją „cegiełkę” do idei bookcrossingu, która opiera się na założeniu, że książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk i spełniać swoje zadanie. Zachęcamy wszystkich Kulturalnych do przejrzenia swoich zbiorów, biblioteczek i przyniesienia tych pozycji, które mogą ucieszyć innych, a samemu zabrać te książki, które chciałoby się przeczytać.

Namawiamy również do czytania literatury w plenerze, do fotografowania swojej ulubionej książki i pokazywania jej na Facebooku czy Instagramie z hasztagiem #świetowolnychksiążek i #bookcrossing. Może w Żyrardowie przyjąłby się hasztag #podajcegłę?

Koordynatorką wydarzenia jest Klaudia Appel – inicjatorka literackiego koła ŻYRANDOL w Żyrardowie. To właśnie pod Żyrandolem w tym roku książki będą wymieniane. Szlachetna akcja na zakończenie sezonu.

Wstęp wolny.

UWALNIAJMY KSIĄŻKI! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *