„Pasem po czole” o ŻYRANDOLu

Klaudia Appel

Pasem po czole, po stokroć dziękuję za wpis!

„Na zdjęciu widzicie Klaudię Appel, która prowadzi jeden z najciekawszych klubów książki w Polsce.

W Żyrardowie tak naprawdę nigdy nie byłem – zaledwie kilka razy przejazdem. Jednak każdego miesiąca czuję pewną pokusę, aby w końcu tam się wybrać i usiąść nad pięknym żyrandolem żyrardowskiej Resursy. W końcu te piękne fotorelacje i pozytywne opinie uczestników i samych pisarzy nie mogą kłamać.

Wszystko zaczęło się w styczniu 2022 roku, kiedy wspomniana Klaudia – dzielna promotorka kultury – zauważyła, że czegoś w społeczności Żyrardowa brakuje. Mianowicie po swoich doświadczeniach w warszawskich i krakowskich dyskusyjnych klubach książki chciała stworzyć coś takiego dla czytelników z nieco mniejszego miasta, aby ich doznania literackie również mogły służyć dyskusji. Czasem tylko pomiędzy czytelnikami, a czasem nawet z samym autorem.

Ostatnimi czasy Żyrandol zmienia swoją formę – coraz częściej na miejscu pojawiają się pisarze. W listopadzie zjawił się Filip Zawada, który był zachwycony żyrandolem, pod którym siedzą obradujący czytelnicy. Skojarzył mu się z filmami o “Zorro”, które oglądał w dzieciństwie. A o książce “Weź z nią zatańcz” toczyły się ciekawe dyskusje – zresztą na Pasem po czole też do takiej doszło.

A właściwie skąd wziął się ten Żyrandol? Klaudia wyjaśnia: “Nazwa ŻYRANDOL chodziła mi po głowie od koncertu jazzowego w Resursie. Pamiętam, że wspólnie z mężem podziwialiśmy żyrandol nad naszymi głowami. Kto by pomyślał, że jakiś czas później będę zasiadać pod nim z najważniejszymi pisarkami i pisarzami w kraju! Praca w Centrum Kultury w Żyrardowie umożliwiła mi „odpalenie” literackiego koła ŻYRANDOL. „Książkowe mole” przyfrunęły do mnie z prędkością światła.”

Na spotkaniach omawiano już dzieła m.in. Wiktorii Bieżuńskiej, Wita Szostaka, Ishbel Szatrawskiej, Roxane Gay czy Michela Houellebecqa (zresztą nie ma lepszej osoby do dyskusji o jego książkach niż Klaudia). W styczniu Resursę odwiedzić miała Zyta Rudzka z jej najnowszą powieścią pt. “Ten się śmieje, kto ma zęby”. Jednak zainteresowanie było tak duże, że zrezygnowano z zamkniętej formuły, a postawiono na otwarte spotkanie autorskie, które odbędzie się 4 kwietnia. A już za miesiąc pod Żyrandolem padnie sporo słów na temat książki “Synu, jesteś kotem” – Katarzyna Michalczak oczywiście będzie obecna.

Jeśli chcecie wspomóc krzewienie idei czytelnictwa w Żyrardowie i w kraju, to zachęcam do zajrzenia na stronę www Klaudii: https://klaudiaappel.pl, gdzie znajdziecie m.in. link do jej Patronite’a”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *