MAPA I TERYTORIUM

„Mapę i terytorium” przeczytałam dziesięć razy. Wiedziałam, że jeśli będę prowadzić spotkania i dyskusje literackie, od tej książki rozpocznę. Tak było z Żyrandolem.

Słowa, które podkreśliłam czerwoną kredką, to sfatygowany cytat z dzieła naszego rodaka Alfreda Korzybskiego (1879-1950) – matematyka, semantyka, logika, filozofa, myśliciela, przekonującego, że największym ludzkim błędem jest mylenie rzeczywistości z jej przedstawieniem.

To najlepiej opisana współczesna „instagramowa” mania. „Mapa nie stanowi terytorium, ale je symuluje, a „symulować” oznacza udawać, że posiada się to, czego się nie ma”.

Na koniec smaczna opowieść.

W czasie pewnego wykładu dla studentów Alfred Korzybski wyjął zawinięte w biały papier pudełko ciastek. Wyjaśnił, że musi coś zjeść, po czym zaproponował studentom pierwszego rzędu, by także się poczęstowali. Wszyscy jedli ze smakiem, gdy Korzybski szybkim ruchem zerwał biały papier z pudełka, ujawniając oryginalne opakowanie – duże zdjęcie głowy psa z napisem “Ciastka dla psów”. Studenci zareagowali z przerażeniem, dwoje nawet wybiegło wymiotować do toalety. Korzybski skomentował to następująco: “Drodzy Państwo, właśnie zademonstrowałem, że ludzie nie tylko jedzą pokarmy, ale także słowa, i że smak tych pierwszych często zdominowany jest smakiem drugich”. Ten żart posłużył zilustrowaniu powstawania problemów międzyludzkich, których początek bierze się z niezrozumienia, czy też łączenia w jedno, różnych, czasem przeciwstawnych sformułowań językowych, ostatecznie zawodzących w próbie opisywania rzeczywistości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Korzybski

Zdjęcie 1: #MapaITerytoriumMichel Houellebecq Przełożyła #BeataGeppertWydawnictwo W.A.B. 2011

Zdjęcie 2: Pierwsze spotkanie Koła Literackiego Żyrandol w Resursa, styczeń 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *